Erken Yaşta Sanat

Mersin Sanat eğitimi

Dışarıdan bakıldığında çocukların üstünü başını kirlettiği, ellerini ve etrafı renklere buladığı bir aktivite gibi görünse de sanat eğitimi, onları hem eğlendiren hem de her yönden yarar sağlayan etkinliklerin başında gelmektedir. Mersin Bilge Anne Oyun Evi olarak çocuklarımıza düzenlediğimiz etkinlikler ile onların erken yaşta sanat ve sanatçı algılarını geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Neden Erken Yaşta Sanat?

erken yaşta sanat

 

Sanat, çocukların kendilerini ve hayallerini ifade etme biçimidir. Çocuklar farkında olmadan dünya hakkındaki duygu, düşünce ve isteklerini sanat ile gösterirler.  Bu eğitim; çocukların yaşadıkları toplumla kendileri arasındaki ilişkiyi anlayabilmelerini, kendilerini ifade edebilmelerini ve toplumla iletişim kurabilmelerini kapsamaktadır. Bu nedenle erken yaştaki çocuklara, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilecekleri ortam ve malzemeler sağlanmalıdır.

Erken yaşlarda beyinlerinin daha çok sağ yarım küresini yani yaratıcıkla ilgili olan bölümünü kullanan çocuklar, yaşın ilerlemesiyle mantıksal düşünmeye, dolayısıyla sol yarım küreye ağırlık verir. Eğitim hayatlarında genellikle sol yarım küreyi daha çok kullanan çocuklar, beynin sağ yarım küresini daha az çalıştırır. Bu nedenle erken yaşta başlanan sanat eğitimi çocuğun yaratıcılığının artması ve kalıcılığının sağlanması konusunda da çok önemlidir.

Neler Yapıyoruz?

Çocukların sanat eğitimi sırasında makas, tutkal, boya ve fırçaları kullanması ile kaba psikomotor becerileri gelişir, kavramlar ve problemler üzerine düşünmeleri sağlanır. Bilge Anne Oyun Evi’ne getirdiğimiz tablolar ile çocukların eleştirel düşünme becerisi kazanmalarını amaçlarız. Etkinlikleri gruplar halinde yapan çocuklar beraber bir şeyler planlayıp gerçekleştirerek işbirlik içinde çalışmayı öğrenirler.

Oyun evimizde çocukların gelişimine uygun oyuncak seçme mantığı ile sanat aktiviteleri düzenlenir. Çocuklara uygun oyuncak seçiminde dayanıklılık, kullanışlılık, güvenilirlik ve ekonomikliğin göz önünde bulundurulduğu gibi sanat etkinlikleri de bu ilkeler düşünülerek çeşitli materyaller ve farklı yöntemler eşliğinde gerçekleştirilir. Çocukların bakış açısını genişletmek amacıyla bahçe, doğa, sergi, müze vb. etkinlik ortamları oluşturulur. Oyun evimize getirdiğimiz tablolar ile çocukların bunları incelemeleri, yorumlamaları ve eleştirmeleri istenir. Bu sayede analitik düşünme becerilerinin ilk adımları atılmış olur. Çocukların resimlerinin arkasına hikayeleri yazılarak, ailelerin çocuklarının çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Çocuğun sanat gelişiminin ileriki yaşlarda da sürdürülebilmesi adına, ailelerimizin çocuklarının yaptığı çalışmaları anlamasını önemsiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir