Çocuklar için Orff

Orff eğitimi

Çocuklar için orff etkinliğinin önemine eğitimden dem vurarak başlayabiliriz. Eğitim insanları ve toplumları yönlendirmede büyük rol oynamaktadır. Eğitim bir süreçtir ve bu süreçte diğer alanlar gibi müzik de önemli bir yer kaplamaktadır. Müziğin öğretilmesinde farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden biri olan orff, çocuğun daha çok dans edebilmesini sağlar ve  yaratıcılıklarını arttıran doğaçlama hareketleri yapmasına imkan verir.

Orff eğitimi, müziğe yeni bir boyut getirmiştir. Müzik, dans ve jimnastik iç içedir. Çocuklar kendine ait ritim yaratır ve bununla kendini ifade eder. Çocuklar orffta sesleri ile taklit yapar ve oyunlar oynarlar. Bu sayede çocuklar, içinde yaşadıkları düşsel dünyayı oyunlar ile dışa vururlar.

Orff öğretisinde drama, düşüncenin beden diliyle hayat bulmasıdır. Drama ile çocuklar; arkadaşlarına saygılı olmayı, özgür düşünmeyi, yaratıcılığı ön plana çıkarmayı ve neleri yapıp neleri yapamadığını öğrenmiş olabilmektedir. Doğaçlama ile çocuk sosyalleşir, kendine olan güveni artar, sevgi dolu olur, ritmik ve estetik hareketlerle kendini geliştirir. Orff öğretisinde doğaçlama çalgılarla yapılmaktadır. Böylece çocuklar kendilerini müziğe vererek kendini ifade etme fırsatı bulur.

çocuklar için orff

Çocuklar için Orff Yaşı Kaçtır ?

Orff yaşına başlamak için minimum yaş 3’tür. Etkinliklerimiz bol katılımlı ve eğlenceli olup okul öncesi yaş grubuna uygun şekilde hazırlanmıştır. Derste ritim çubukları, marakas, def, orff davulları ve zil gibi çeşitli enstrümanlar kullanılır. Enstrümanların nasıl çalındığı çocuklara öğretilir. Öğrenilen enstrümanlar, çeşitli beden hareketleri ile müzik eşliğinde doğaçlama yolu ile çalınır.

Erken yaşta orff eğitimi ile çocukların ritim tutma, şarkı söyleme, dans etme ve ince motor becerileri artar; çocuklar, müziğin içindeki sesleri ve ritmi ayırabilme, hareket ve koordinasyon becerileri geliştirirler. Orff eğitimi ile çocuklar kendilerini toplum içinde daha rahat ifade edebilme becerisi kazanır. Çocuğun temel anlamda psikolojik, fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlar. Tüm bunların yanında çocuğun bir enstrümana ilgi duyması, müziği sevmesi, farklı enstrümanların seslerini ayırt edebilmesi, müzik kulağını ve ritim duygusunu geliştirmesi sağlanır.

Kazandırdığı motor becerileri ve konsantrasyon olgusu sayesinde, daha önce orff ile tanışan çocukların bir müzik aleti çalmaya başlarken, hiç orff eğitimi almamış çocuklara göre daha kolay adapte olduğu araştırmalar ile desteklenmiştir. Erken yaşta dansın önemini bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir