Çocuk Yogası

çocuk yogası

Yoga nedir?

Yoga kendini keşiftir.

Farkındalığın artmasıdır.

Yoga ritimdir, doğaya saygı duymaktır.

Çocuk yogasının erken yaşta verilmesi oldukça önemlidir. Çünkü yoga, çocukların kendilerini, bedenlerini keşfettiği, özgürlük alanlarını bulduğu, başkalarına saygı duymayı anladığı bir yaklaşımdır. Duyarlı bir yaşamın anahtarıdır. Doğaya ayak uydurmaktır. Kendi içinde ritme sahiptir çocuk yogası. Esneklik ve kendi bedenlerine farkındalık kazandırır. Hikayeler ve oyunlar içerisine tekniklerin yedirildiği eğlenceli bir keşif yolculuğudur.

Çocuk yogasında hiçbir maddeye gerek yok

tur. Çocukların zihinleri ve bedenleri ile buluştukları yegane alan olması ile spor, bilim ve sanat dalları karşılaştırılmamalıdır.

Çocuk Yogası Etkinliğimizde Neler Var?

çocuk yogası

Her ders farklı bir tema üzerine kurulan oyunlar ve hikayelerden oluşur. Etkinlikler grup çalışması şeklinde gerçekleşir. Grup çalışmalarında uyum ve dengeyi önemseriz. Çalışmalar yapılırken çocuklar kimi zaman bir yağmur damlası olur yağlar, kimi zaman gökkuşağı olup parlarlar. Hayaller kurarız çocuk yogası etkinliğinde. Örneğin, Afrika’ya safari seyahatine çıkarız. Hayvanların duruşlarını taklit ederiz. Çünkü yoga doğadır, doğadaki canlıları taklit ederek onlar gibi güçlü hissetmektir!

Gezegenleri selamlarız derslerimizde. Nefes çalışmaları ile nefes kontrolü sağlarız, meditasyon ile gevşeriz, zihnimizi boşaltırız. Derslerimizi, herkese sunduğumuz teşekkürler ile bitiririz: Arkadaşlarımıza, annemize, babamıza…

Neler Yok?

Zorlama, rekaber ortamı, olumsuz düşünceler ve duygular yoga etkinliklerimize katılamaz. Bu duygular yanlışlıkla girmiş ise dersin sonunda kağıtlara yazılıp çöpe atılır. Bu sayede sadece derslerde değil aynı zamanda başbaşa kaldığımızda da olumsuz düşüncelerin huzurumuzu kaçırmasına izin vermeyiz.

Çocukların iç dünyalarını zenginleştiren bir diğer atölyemiz olan Orff etkinliğine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir